Znacząca przewaga rekuperacji

Niewątpliwie w ostatnich czasach wentylacja nawiewno-wywiewna zyskała ogromną popularność. Znacznie bardziej znana jest pod potocznym pojęciem rekuperacji. Jest to system wentylacji, który jest znacząco skuteczniejszy od tradycyjnej, grawitacyjnej, oraz pozwala zaoszczędzić ogromną ilość pieniędzy na ogrzewaniu. Jej główną cechą jest zachowanie wytworzonego ciepła.

Co daje nam rekuperacja?

rekuperatoryW przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, nie jest ono wywiewane na zewnątrz i przepada bezpowrotnie. Rekuperacja pochłania ciepło z wywiewanego powietrza i składuje je, równolegle w czasie pobierania świeżego, zimnego powietrza z zewnątrz jest ono nagrzewane tym zgromadzonym wcześniej w rekuperatorze ciepłem. System ten minimalizuje utratę ciepła w domu i pozwala zaoszczędzić nawet do czterdziestu procent na ogrzewaniu. Dodatkowo jest przyjazny dla alergików filtrując wszelkie pyłki, roztocza, czy zarodniki grzybów. Jest on bardzo skuteczny i filtruje zawsze gdy tego chcemy. Wentylacja grawitacyjna działa tylko w momencie, gdy obecny jest przeciąg wynikający z wad montażowych, lub otwartych okien, a także gdy istnieje znacząca różnica ciśnień pomiędzy domem, a dworem. Latem może on nie działać wcale, gdyż temperatura na zewnątrz może się zrównać z tą zewnątrz tworząc to samo ciśnienie. Z kolei zimą sytuacja jest odwrotna. Duża różnica ciśnień powoduje w bardzo intensywnej wentylacji, która strasznie wychładza dom i naraża nas na ogromne koszta za ogrzewanie.

rekuperatoryDlatego też na etapie planowania domu trzeba się poważnie zastanowić co chcemy w nim zainstalować. Dla producenta rekuperacja z montażem zwykle nie jest żadnym problemem. Niezwykle często w cenie samego systemu rekuperacji jest także wykonanie jej planu na etapie budowania domu, co wymaga bardzo profesjonalnego podejścia do sprawy i nim większe doświadczenie, tym lepiej działać będzie taki system. Odpowiednie rozmieszczenie wentylatorów jest niezwykle ważne do jego dobrego funkcjonowania. W cenie znajdziemy także montaż, który może się okazać bardzo trudny dla amatora. Zdecydowanie lepiej zostawić to w rękach profesjonalisty, który doskonale będzie wiedzieć jak umiejscowić wszelkie elementy jakie składają się na taką wentylację, a jest ich bardzo dużo.

Składa się ona z ogromnej ilości rur wentylacyjnych, które muszą być pociągnięte przez cały dom, łączyć się z samym rekuperatorem, oraz z dworem. Ważne jest także odpowiednie położenie przewodów do panelu sterującego, czujników wilgoci, oraz samych wentylatorów umieszczonych w wielu miejscach takiego domu.