Zastosowanie nowoczesnych systemów czyszczenia i wymiany powietrza

Powietrze, które dociera do naszego domu nie zawsze jest najlepszej jakości. Często jest zbyt zimne, zbyt ciepłe lub zanieczyszczone. Niestety człowiek w tym zakresie ma dość spore wymagania i stara się, żeby jakoś to powietrze do siebie dopasować. Wentylacja ma na celu wymianę tego zużytego, ciepłego na nowe, świeże. Takie, przy którym poczujemy większy komfort. Rekuperacja natomiast dba o to, byśmy nie tracili ciepła, które wygenerowało nasze ogrzewanie. W każdym z tych przypadków człowiek dopasował do siebie czynniki zewnętrze najlepiej, jak tylko mógł.

rekuperacjaKlimatyzacja ma za zadanie oczyszczać nasze powietrze i usuwać opary, dym oraz zanieczyszczenia, które generujemy w swoich domach. Zasady działania wszystkich tych systemów są bardzo proste i od momentu, kiedy zostały masowo wprowadzone do użytku, bardzo dobrze poradziły sobie, ze zmianą przestrzeni, jaka panuje w naszych domach i mieszkaniach. Niestety jeszcze jakiś czas temu musieliśmy cierpieć upały, bo nie dało się zorganizować czegoś, co obniżyłoby odczuwalnie temperaturę w pomieszczeniach. Wiatraki mało dawały a człowiek przecież potrzebował czegoś, co go ochłodzi. Tak powstała klimatyzacja, która jest następczynią wentylacji. Bo choć wentylacja w swoim zamiarze działa bardzo podobnie, to niestety nie daje aż takiej wygody i efektów.

Rekuperacja natomiast jest już całkiem wyższym poziomem użytkowania domu. Co prawda nadal nie jest najtańsza, ale coraz bardziej popularna, gdyż pozwala na oszczędzanie energii cieplnej, która ucieka wentylacją. powoduje to, że w pomieszczeniach zostaje znacznie obniżona temperatura, a rekuperacja ma za zadanie wyeliminować ten problem i przywrócić wydajność ogrzewaniu. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie szczególnie zimą, podczas bardzo niskich temperatur, kiedy to znaczna cześć ciepła z naszych domów ucieka rozmaitymi szczelinami, mostkami termicznymi, wentylacją i innymi sposobami, których nawet nie znamy i których nie rozumiemy. Wentylacja przestaje być problemem, kiedy dom wyposażony jest w pompę ciepła.