Jak wybrać dobrego architekta wnętrz

Coraz więcej osób kupujących nowe mieszkanie czy też dom decyduje się na skorzystanie z pomocy architekta przy urządzaniu wnętrza. Tu jednak pojawia się pewien dylemat, jak wybrać tego odpowiedniego, by mieć pewność, że z wykonanej przez niego aranżacji będziemy w pełni zadowoleni?

Czy warto korzystać z usług architekta?

architekt wnętrzPo pierwsze warto sobie uświadomić, że jeśli chcemy skorzystać z pomocy profesjonalisty to do wyboru mamy kilka wariantów, a mianowicie może to być oferta biur architektonicznych, które często obok samych projektów domów przygotowują także projekty wnętrz. Rozwiązanie jest o tyle niekorzystne, że ceny za takie projekty są dość wygórowane, a zważywszy na to, że jest to zajęcie dodatkowe kwalifikacje architektów nie zawsze są na najwyższym poziomie. Drugą opcja są architekci pracujący dla wykonawców czy też sklepów sprzedających np. glazurę. Rozwiązanie o tyle korzystne, że zwykle projekt otrzymujemy w cenie zakupu. Jednak jest to projekt dotyczący zwykle tylko jednego pomieszczenia i raczej nie ma co tu liczyć na oryginalne rozwiązania. Niemniej, jeśli urządzamy wnętrze na raty, czyli najpierw te najpotrzebniejsze pomieszczenia czyli łazienka i kuchnia to jest to całkiem opłacalne rozwiązanie, które znacząco ułatwi nam aranżacje tych wnętrz, o ile oczywiście odnośnie projektu nie mamy zbyt wielkich oczekiwań.

architekt wnętrzKolejną opcją jest skorzystanie z usług tak zwanych wolnych strzelców, zwykle są to osoby w trakcie studiów lub też krótko po nich, które nie znalazły jeszcze zatrudnienia, jednak zdarza się także, że takie usługi świadczą osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji, dlatego decydując się na tę opcję należy być szczególnie ostrożnym. Zaletą jest tu niewątpliwie fakt, że jest to najtańsza opcja, jednak jakość projektu, a tym samym i koszty jego realizacji mogą być niezbyt zadowalające i optymalne. Ostatnia opcja to skorzystanie z biura zajmującego się tylko architekturą wnętrz, jako że zajmuje się ono tylko tą wąską specjalizacją jakość wykonanych w takim biurze projektów jest najwyższa, a ceny ich wykonania najbardziej optymalne, przy czym sama usługa do tanich nie należy. Jaką zatem propozycje wybrać, jeśli dajmy na to potrzebny nam jest architekt wnętrz w Warszawie? Wszystko zależy od tego jakimi środkami finansowymi dysponujemy i czego ma dotyczyć projekt.

Osobom, które chcą profesjonalnie urządzić łazienkę czy kuchnię na pewno przypadnie do gustu druga opcja, ponieważ nie naraża nas na dodatkowe koszty, jeśli jednak zależy nam na całościowej aranżacji warto wybrać proporcjonalne biuro zajmujące się tylko przygotowywaniem projektów wnętrz.