Wybór kostki brukowej – na czym się skupić?

Granit to jeden z najpopularniejszych surowców używanych w budownictwie. Stanowi podstawowy rodzaj kamienia budowlanego, jak i dekoracyjnego – ze względu na to, że występuje on w szerokiej gamie kolorystycznej – w różnych odcieniach szarości, różu, czerwieni, w bieli, zapewnia wiele różnych możliwości aranżacyjnych.

Czynniki wpływające na wybór kostki

kostka brukowaPopularnością cieszy się między innymi granitowa kostka brukowa z Torunia, która prezentuje się idealnie zarówno przed budynkami użyteczności publicznej, jak i przed domami prywatnymi. Jeżeli chcemy wymienić starą nawierzchnię na kostkę – nie będzie z tym żadnego problemu, jeżeli skorzystamy z pomocy firm specjalizujących się w brukarstwie. Podejmą się one skuwania starej nawierzchni, wywozu niepotrzebnego materiału, a następnie przystąpią do profesjonalnego układania kostki brukowej. Zaletą wykorzystania tutaj kostki granitowej będzie to, że oprócz funkcji użytkowej będzie ona spełniać także funkcję estetyczną – warto zadbać o to, żeby była dopasowana do stylu otoczenia. Aby wykonana nawierzchnia odznaczała się najwyższą jakością, należy wykorzystać jak najlepsze materiały, ważny jest także sposób ułożenia podłoża. Przed przystąpieniem do układania, konieczne jest wykonanie projektu nawierzchni – dzięki temu kompozycja będzie uwzględniała wszystkie elementy otoczenia – na przykład ogród, elewację budynku – co sprawi, że całość będzie naprawdę harmonijna.

kostka brukowaUwzględniając architekturę budynku, można dobrać najlepszą kolorystykę nawierzchni. Jeżeli sami nie potrafimy wykonać takiego projektu, warto powierzyć to specjalistom, którzy uwzględnią tutaj wszystkie nasze oczekiwania. Przy projektowaniu nawierzchni z kostki brukowej wziąć pod uwagę należy między innymi to, jaka szerokość podjazdu będzie wygodna, czy jest konieczne miejsce do zawracania pojazdu, czy chcemy brukową „opaskę” wokół budynku, a także to, czy nawierzchnia będzie miała pełnić jednocześnie funkcję tarasu. W następnym kroku, należy zastanowić się nad tym, jakie obciążenia będzie ponosić kostka brukowa – od tego bowiem powinna zależeć jej grubość. Kostki brukowe o grubości od 4 do 6 cm stosujemy wówczas, gdy użytkowane będą jedynie przez ludzi. W przypadku, gdy podlegać będą także ruchomi kołowemu, kostka musi mieć wtedy większą grubość – do 8 cm. Ma to duże znaczenie, gdyż pozwoli nam uniknąć uszkodzeń mechanicznych kostki spowodowanych zbyt dużym ciężarem.

Wszystkie te kwestie należy rozważyć przed przystąpieniem do układania kostki, dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na ten temat – warto powierzyć to specjalistom z zakresu brukarstwa.