Właściwości bali do budowy domku

Budowa domu z bali to ekologiczne rozwiązanie. Lite drewno jest dosyć drogim materiałem, ale dzięki niemu zyskujemy jednak coś bardzo pięknego i funkcjonalnego. Domek drewniany nie jest synonimem starości i skansenu, obecnie może wyglądać bardzo nowocześnie, ale i też tradycyjnie. Świetne wrażenie sprawiają te, których lokalizacją jest Zakopane. Bardzo często istnieje możliwość wynajmu znajdujących się w nich apartamentów. Doskonała szczelność, trwałość, izolacja cieplna a nawet odporność na ogień – to wszystko można zyskać podejmując się budowy domku drewnianego.

Kto pomoże w budowie domku?

domekDom z bali jest o wiele droższy od szkieletowego, dlatego, że trzeba zastosować duże ilości litego drewna i to o dużych wymiarach. Dlatego też, że jego wykonanie jest bardzo pracochłonne, wymaga dużej wiedzy i precyzji, tak i stawki za takie domki są dosyć wysokie, choć, by być szczerym, trzeba przyznać, że jeśli chodzi o eksploatację, są to tanie domki. Budowa domów drewnianych, zarówno szkieletowych jak i domów z bali powinna należeć do wyspecjalizowanych firmy oraz ekipy cieśli. Do dnia dzisiejszego w niektórych regionach można spotkać fachowców, którzy potrafią zbudować dom z bali bez użycia gwoździ. Coraz częściej zdarza się jednak, że ekipy ciesielskie zajmują się tylko konstrukcją, a do prac wykończeniowych trzeba wynajmować innych wykonawców.

Do budowy domu drewnianego używamy bali z drewna surowego, którego proces obsychania będzie odbywał się po wzniesieniu konstrukcji. Budynek drewniany możemy wykańczać dopiero wtedy, gdy domek osiądzie, a stopień osiadania może wynosić nawet 5-6% wysokości ściany. Mamy możliwość zamówienia bali suszonych o wilgotności poniżej 20%, istnieje jednak obawa, że taki budynek też będzie nieco pracował i mogą się pojawić pęknięcia. Najpopularniejszym rodzajem drewna jest drewno sosnowe, świerkowe, z których powstaje średnio co drugi dom przenaczony w Zakopanem na apartament, ale także drewno jodłowe, rzadziej modrzewiowe. Kiedyś często budowano domy z drewna drzew liściastych – dębu, jesionu, obecnie takie bale można kupić z rozbiórki starych domków, jeśli znajdziemy takie w dobrym stanie mamy nadzieję, że posłużą jeszcze wiele lat, a są znacznie tańsze od świeżych.

Jeśli wybieramy bale z drewna pełnego lub klejonego warstwowo, to mamy możliwość wyboru przekroju kwadratowego, prostokątnego, okrągłego lub owalnego. Mamy możliwość wybrać bale od razu ocieplone, na przykład składać się z dwóch łupin z drewna wypełnionych pianką poliuretanową albo z bala od zewnątrz i okładziny od wewnątrz, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacyjna.