Warunki budowy domku letniskowego

Warunki budowy domku letniskowego

Jeśli chcemy wybudować budynek rekreacji indywidualnej, który nazywany jest domkiem letniskowym nie potrzebujemy do tego żadnego pozwolenia. Nie jest to jednoznaczne z tym możemy sobie na wszystko pozwolić. Domek letniskowy, musi spełniać określonego wymogi prawa budowlanego. Tego typu domki są marzeniem wielu z nas.

Domek bez pozwolenia jako miejsce relaksu

domek bez pozwoleniaNie muszą one posiadać wszystkich niezbędnych instalacji i ocieplane mogą być za pomocą grzejników elektrycznych. Domki bez pozwolenia dla większości społeczeństwa są miejscem relaksu oraz odprężenia. Zanim jednak zdecydujemy się na wybudowanie takiego domu musimy przebrnąć przez kilka formalności i procedur, aby taki domek mógł zostać wybudowany zgodnie z prawem. Jeśli zagłębimy się w przepisy prawa budowlanego w Polsce nie doszukamy się jakichkolwiek informacji o domkach letniskowych. Jednak patrząc na jego przeznaczenie czyli wykorzystywanie go do zamieszkania tylko sezonowo dom taki traktowany jest jako budynek rekreacji indywidualnej. Domy które przystosowane są do zamieszkania całorocznego według prawa uznawane są za budynki mieszkalne. Należy zatem umieć odróżnić oba pojęcia. Jeśli zdecydujemy się na budowę domku rekreacyjnego ustawodawca nie jest bardzo rygorystyczny co do przepisów jakie musimy spełnić. Domki bez pozwolenia muszą spełniać kilka bardzo ważnych wytycznych aby rozpoczęcie budowy bez pozwolenia.

domek bez pozwoleniaPo pierwsze budynek który planujemy wybudować musi być parterowy a jego powierzchnia nie może przekraczać 35m². Kolejnym ważnym aspektem jest to, że nie możemy wybudować więcej takich budynków na jednej działce. Domek parterowy jest to taki domek który posiada jedną kondygnację piętrową, Uznaje się, że taki domek może posiadać poddasze jednak musi ono być nieużytkowe. Tego typu rozwiązanie jest idealne dla domków w których będziemy spędzać wakacje urlopy weekendowe. Budowa takiego domku trwa bardzo krótko. Najczęściej używane do tego celu są konstrukcje budowlane, których czas budowy jest znacznie krótszy niż ich odpowiednika murowanego. Należy również zwrócić uwagę, że drewno jest materiałem bardzo wytrzymałym a zaraz łatwym w obróbce dlatego jeśli będziemy chcieli założyć w takim domku instalację elektryczną nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Jeśli już jesteśmy zdecydowani na budowę domku bez pozwolenia warto zwrócić uwagę jaki jest status prawny działki na której w przyszłości miałby stanąć domek.

Wyróżniamy działki: budowlane, siedliskowe oraz rekreacyjne. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście działka rekreacyjna. Aby sprawdzić jakie obowiązują na niej warunki musimy przeczytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Close Menu