Studnie głębinowe – czy woda jest zdatna do picia?

Woda, którą pompujemy z głębin ziemi do naszego domu najczęściej jest używana do podlewania roślin, prania, sprzątania czy mycia się. Jednak nasuwa się pytanie, czy woda ta jest zdatna do picia?

Czy woda ze studni głębinowej jest zdatna do picia?

Studnie głębinoweOtóż sprawa wygląda następująco: przed zrobieniem odwiertu, jeśli chcemy wiedzieć, czy jest szansa, że woda będzie zdatna do spożywania, należy udać się do sanepidu i poprosić o wykonanie badania zdatności wód głębinowych (możemy też udać się do geologa). Często okazuje się, że są już w sanepidzie lub innych miejscach zajmujących się czystością wód próbki z tych źródeł więc wyniki mamy od ręki jednak warto zwrócić uwagę kiedy były robione ostatnie testy. Po zapoznaniu się z wynikami mamy pewność do tego, czy możemy wykorzystać wodę do spożywania czy tylko do podlewania. Później już zostaje tylko zrobić odwiert studni głębinowej. Nie należy jednak zapominać o odpowiednich filtrach. Najczęstszymi zanieczyszczeniami wód głębinowych są: Za duża ilość żelaza, manganu – jednak te pierwiastki chemiczne są stosunkowo łatwe do usunięcia. Za pomocą dobrej jakości filtrów jesteśmy w stanie prawie całkowicie wyeliminować je. Skutkiem zanieczyszczenia żelazem jest mętna, brązowa woda która nie nadaje się do spożywania. Skutkiem zanieczyszczenia manganem jest nadmierne osadzanie kamienia w np. pralce. Gorszym rodzajem zanieczyszczenia jest zanieczyszczenie amoniakiem lub azotem. Nie ma żadnej mechanicznej możliwości odfiltrowania tych pierwiastków a picie wody nasyconej tymi składnikami do zdrowych nie należy, dlatego należy pamiętać o badaniu wody zanim zacznie się wiercenie studni głębinowej, najlepiej nawet, jeśli zamierzamy wodę z niej wykorzystać do celów innych niż spożywczych.

Nie zmienia to faktu, że mając do podlewania kawałek ogrodu, warto zainwestować w studnie głębinowe kraków dla długoterminowej oszczędności.