Remontowanie dachu płaskiego

Remontowanie dachu płaskiego

Nawet naprawdę dobrze wykonany dach płaski narażony jest na uszkodzenia związane z naturalnym upływem czasu. Wraz z eksploatacją, taki dach może bowiem tracić szczelność. Dzieje się tak, ponieważ papa, którą stosuje się do izolacji takiego dachu, w naturalny sposób starzeje się, przez co jej właściwości stają się gorsze. Na pogorszenie się parametrów technicznych materiału izolacyjnego jakim jest papa wpływ mają także czynniki atmosferyczne.

Izolowanie płaskiego dachu

płaskie dachyJednakże nie odznacza to, że mamy burzyć płaski dach i stawiać go od nowa. W największej ilości przypadków wystarczy miejscowy remont uszkodzonej strefy, aby dach z powrotem stał się szczelny. Jeżeli zdecydujemy się na remont dachu, powinniśmy wybrać naprawdę dobrą ekipę budowlaną, która poradzi sobie z tym zadaniem, a także zna się na nowych technologiach. Obecnie bowiem stosowanie papy do izolacji jest już rozwiązaniem przestarzałym. Współcześnie płaskie dachy izoluje się za pomocą membran dachowych, których na rynku jest całe mnóstwo. Tylko specjaliści doradzą nas, która membrana będzie najlepsza w naszym wypadku. Będziemy mogli wybierać spośród membran TPO, PVC, a także EPDM. Wszystkie charakteryzuje wysoki poziom szczelności, o czym świadczy fakt, że tego typu membrany wykorzystywane są także do izolacji zbiorników wodnych. Wybór odpowiedniego materiału do izolacji dachu to już połowa sukcesu.

płaskie dachyWymienione rodzaje membran charakteryzuje długa żywotność, dlatego jeżeli wyremontujemy dach płaski za ich pomocą, możemy być pewni, że więcej już tego typu działań nie będziemy wykonywać. Membrany mogą bowiem idealnie spełniać swoją rolę przez nawet kilkadziesiąt lat. Są bowiem wyjątkowo odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i na czynniki atmosferyczne. Nawet jeżeli zdarzy się jakieś przedarcie, można szybko i sprawnie je załatać i nie powinno to stanowić problemu nawet bez osoby bez doświadczenia. Samo położenie membrany musi być jednak naprawdę dokładne, gdyż to od montażu zależy szczelność. Jeżeli zależy nam na jak najwyższej szczelności, wybierzmy do mocowania membrany specjalistów, którzy zastosują odpowiedni sposób montażu. Czasami bowiem lepiej sprawdza się zgrzewanie gorącym powietrzem, w innych sytuacjach zaś – mocowanie na łączniki mechaniczne.

Należy też pamiętać o zostawianiu około 10-cm zakładek na krawędziach. Doświadczeni specjaliści w budowie i naprawach dachów płaskich z pewnością poradzą sobie z montażem każdego rodzaju membrany, przeprowadzą go szybko i sprawnie. A my będziemy mogli cieszyć się szczelnym dachem, który nie będzie wymagał żadnych napraw przez najbliższe lata.

Close Menu