Projektowanie wnętrz – 4 główne kwestie

Projektowanie wnętrz – 4 główne kwestie

Popularność kierunku studiów, jakim jest architektura wnętrz, świadczy o tym, że obecnie na rynku znajduje się duże zapotrzebowanie na projektantów. Tymczasem niektórzy uważają, że w projektowaniu wnętrz nie ma niczego trudnego, przecież każdy z nas ma jakieś poczucie smaku i potrafiłby samodzielnie poradzić sobie z tym zadaniem.

Co jest ważne w projektowaniu wnętrz

projektowanie wnętrz domówWedług nich, aby tworzyć dobre aranżacje wnętrz należy po prostu pamiętać o czterech podstawowych sferach – o kolorach, oświetleniu, otoczeniu zewnętrznym oraz o dekoracjach. Przybliżmy teraz każdą z tych kwestii. Kolor ma główny wpływ na to, jak postrzegamy całe wnętrze, to z niego wynikają nasze reakcje a także to, jakie emocje zaczynamy odczuwać. Na przykład czerwień jest kolorem pełnym dynamizmu, ale jednocześnie kojarzona jest z romantycznością, dlatego tę barwę wykorzystać możemy na przykład w akcentach w projektowaniu sypialni. Nie będzie wówczas przytłaczać, ale stworzy nastrój sprzyjający intymnym zbliżeniom. Równocześnie każdy powinien posiadać podstawową wiedzę o zasadzie komponowania kolorów – jakie barwy dobrze ze sobą współgrają, a jakie się gryzą; jakie kontrasty warto stworzyć, a czego lepiej unikać. Łączenie kolorów w projektowaniu wnętrz jest zawsze przemyślane. Projektanci mogą więc tworzyć wnętrza monochromatyczne lub kontrastowe. W pierwszym przypadku architekt wybiera jeden kolor i stosuje wyłącznie jego, jak też jego odcienie czy tonacje.

projektowanie wnętrz domówZ kolei projekty kontrastowe uwzględniają dwie lub trzy przeciwstawne sobie barwy. Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz domów, bardzo ważne jest więc skupienie się na ścianach – w końcu to one są największymi powierzchniami w każdym pomieszczeniu i, chcąc nie chcąc, zauważamy je. Druga podstawowa sprawa dla aranżacji wnętrz to oświetlenie. Światło ma doskonałe możliwości kreowania przestrzeni, nie tylko wpływa na jej wygląda, ale także buduje samopoczucie osoby przebywającej w danym pomieszczeniu. Dobór barwy światła powinien więc zależeć między innymi od tego, co będziemy robić w danym miejscu – jeśli to salon, który ma nam służyć do relaksu, wybierzmy światło ciepłe. Projekt gabinetu zaś powinien uwzględniać światło białe. Równocześnie każdy projektant bierze pod uwagę to, że światło może się odbijać od mebli i rozpraszać po całym pomieszczeniu, co również ma znaczenie dla aranżacji wnętrza. Trzecia sprawa otoczenie zewnętrzne.

Chodzi oczywiście o to, aby światło dzienne docierało do pomieszczenia, okna są więc we wnętrzu bardzo ważnym elementem i nie powinniśmy traktować ich po macoszemu. Ostatnia ważna sprawa w projektowaniu to dobór odpowiednich dodatków – powinny one harmonizować ze stylem całego pomieszczenia, aby tworzyć spójną całość.

Close Menu