Proces produkcji lin i drutów stalowych

Liny stalowe spotykamy w wielu miejscach – na przykład mogą służyć jako napędy przenośników, wyciągi, używa się ich przy napędach do walców i ciągarek rur, często stanowią także element maszyn budowlanych – betoniarek czy wyciągarek. Powszechność tych lin, to, że spotykamy się z nimi niemal każdego dnia.

Co warto wiedzieć na temat drutów stalowych?

druty stalowe okrągłeSprawia to, że traktujemy je jako coś oczywistego i nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób powstały. Tymczasem do stworzenia takich cięgien nośnych konieczne były druty stalowe okrągłe. Z kolei do ich produkcji za materiał wyjściowy służy walcówka – ją zaś otrzymuje się poprzez walcowanie wsadu, którymi mogą być na przykład kęsiska kwadratowe i płaskie, profile dwuteowe czy wlewki lane. Walcowanie może odbywać się na dwa sposoby – na zimno i na gorąco. W przypadku walcówki, która ma posłużyć do produkcji drutów stalowych, wykorzystuje się metodę walcowania na gorąco. Na samym początku wsad zostaje oczyszczony płomieniowo i ogrzany do określonej temperatury. Temperatura walcowania powinna znajdować się w przedziale między 1050 a 1300 st. C. Taka temperatura sprawi, że możliwe będzie powstanie zgorzelin – także przed walcowaniem właściwym konieczne jest jej zbicie.

druty staloweOstatni etap jest już etapem wykończeniowym – a więc polega na okrawaniu brzegów oraz odpowiednim przycinaniu walcówki stalowej. Następnie tak przygotowana walcówka może być przeznaczona do ciągnienia – którego efektem będą okrągłe druty. Choć ciągadła są ustawiane zwykle na pracę automatyczną, przedtem musimy odpowiednio przygotować walcówkę – należy we właściwy sposób przepchnąć ją przez urządzenie i zaczepić o łańcuch ciągarski, który z kolei jest zamocowany do bębna nawijającego ciągarkę. Wówczas można rozpocząć automatyczne ciągnienie. na samym końcu musimy zgrzać kręgi drutu, aby uniknąć konieczności ich ponownego zaciągania. Tak powstałe druty stalowe charakteryzują się dobrą jakością (zależy ona oczywiście od gatunku stali) i mogą mieć różne parametry – firmy zajmujące się produkcją drutów proponują między innymi druty cienkie, średnie i grube, wykonywane ze stali ferrytycznych, austenitycznych lub martenzytycznych. Klienci otrzymują więc druty odporne na korozję, nierdzewne, kwasoodporne, a także żaroodporne.

Odpowiednio splecione druty tworzą linę stalową. Czasami może zdarzyć się, że w splocie liny pojedyncze druty ulegną przerwaniu – według specjalistów nie ma to jednak żadnego znaczenia przy przenoszeniu obciążeń. Do produkcji lin można stosować zarówno druty stalowe okrągłe, jak i trójkątne, prostokątne, owalne, esowe, zetowe, iksowe oraz trapezowe.