Prawidłowe ocieplenie poddasza

budowanie domu pasywnegoNowe domy, które buduje się w Polsce, to najczęściej domy parterowe z użytkowym poddaszem. Cała przestrzeń na poddaszu domu przeznaczona jest do stworzenia pomieszczeń użytkowych. W związku z tym konieczne jest prawidłowe ocieplenie dachu oraz potrzebne będą nowoczesne systemy wentylacyjne. Dzięki prawidłowej wentylacji zużyte powietrze jest zasysane z pomieszczenia i jednocześnie tłoczone jest do pomieszczenia świeże powietrze z zewnątrz domu.

Do ocieplenia poddasza stosuje się wełnę mineralną lub wełną szklaną. Prawidłowo wykonane ocieplenie powinno się składać z kilku warstw, dzięki czemu można całkowicie wyeliminować wszystkie straty ciepła w pomieszczeniach. Pierwszą warstwę ocieplenia stanowi wełna, którą zakłada się w przestrzenie pomiędzy krokwiami na dachu. Następnie do krokwi przymocowuje się aluminiowe profile, które staną się podstawą konstrukcji wykonanej z płyt kartonowo-gipsowych. Płyty na sufitach to najlepsze z możliwych rozwiązań. Stosunkowo małym nakładem pracy uzyskuje się idealnie różny i gładki sufit.
Budowa domu pasywnego przewiduje całkowite wyeliminowanie wszelkich strat ciepła. Straty pojawiają się właśnie na profilach aluminiowych. Aby je ograniczyć do każdego profilu także trzeba włożyć wełnianą warstwę izolacji. Następnie na całą przestrzeń z profilami łącznie zakłada się kolejną warstwę ocieplenia. Może to być już wełna w matach, która jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu. Podobny proces wykonuje się, jeżeli chodzi o budowę ścian działowych w domach, w tym zwłaszcza na poddaszach.

Prawidłowe ocieplenie poddasza jest warunkiem, jaki przewiduje budowa domu energooszczędnego. Trzeba pamiętać o tym, że największe straty ciepła pojawiają się zwłaszcza w okolicy dachu. Konieczne będzie jednak ocieplenie także zewnętrznych ścian budynków oraz zamontowanie w domu szczelnych okien.