Prawdziwie magiczne miejsce – kuchnia

W wielu domach to najważniejsze miejsce. Tu spotyka się rodzina i przyjaciele, choć miejsce to dość nieformalne. Kuchnie, bo o nich mowa, od wieków są centralnym punktem domostw. Choć w wielu domach istnieją piękne salony, to jednak najchętniej i tak przebywamy w miejscu, gdzie przygotowuje się posiłki. Bo Kuchnie mają w sobie coś magicznego.

kuchnieTu płonie ogień, na którym gotuje się strawę, tu można zawsze znaleźć coś do przegryzienia. Kojarzą się z ciepłem i przyjaźnią. Już małe dzieci chętnie towarzyszą mamie czy babci podczas przygotowywania posiłku. W efekcie Kuchnie już na całe życie zostają miejscem, do którego chętnie się przychodzi. Nie ważne, że jest ciasna i dwie osoby to już tłok. Ale ta magia, która towarzyszy np. robieniu zwykłej kawy czy herbaty – wyciąganie filiżanek czy szklanek, kolorowe pudełka z herbatą i kawą, a także herbatnikami, ciągle jest.
Kuchnie przypominają nieco laboratorium czarnoksiężnika, gdzie w licznych garnkach warzą się tajemnicze mikstury. Tyle, że w dzisiejszych kuchniach są to pyszne potrawy, a nie czarodziejskie substancje. Ale to właściwie nic dziwnego, że Kuchnie są ulubionym miejscem spotkań. Przygotowanie pożywienia to jedna z najważniejszych czynności w historii ludzkości. Pierwsze Kuchnie to były zwykłe ogniska, na których pieczono mięso upolowanych zwierząt.
Dookoła niego siadali członkowie plemienia, którzy czekając na strawę ogrzewali się przy okazji w jego cieple. Toczyły się pierwsze rozmowy, powstawały pierwsze pieśni i opowieści. Potem pojawiały się coraz nowe pomysły na gotowanie, ale zawsze Kuchnie były pomieszczeniami pełnymi ciepła, nie tylko tego z pieca. Dziś Kuchnie są nowocześnie urządzonymi pomieszczeniami, w których nie ma miejsca na tradycyjny piec, opalany drewnem lub węgle. Gotuje się na kuchenkach gazowych lub elektrycznych.

Mimo to Kuchnie wciąż są ulubionym miejscem domowników. Bo nic tak nie wzmacnia rodzinnych lub przyjacielskich więzów, jak rozmowa, której towarzyszy miły dźwięk gotującego się jedzenia, a potem wspólne konsumowanie przygotowanych pyszności.