Pergole i ich rodzaje budowlane

Pergole to budowle upiększające nasze ogrody, ale nie tylko. Możemy rozróżnić kilka rodzajów pergoli takich jak proste, proste z donicami, skośne z kratownicą na pnącza, są również pergole z lukami lub pergole z ławeczką i kratownicą na pnącza.

Dzięki zastosowaniu pergoli możemy poprowadzić roślinę pnącą według własnych upodobań. Pergole proste stosujemy do odgrodzenia miejsca, w którym usytuowany jest np. kompostownik, albo miejsca, w którym stawiamy stół i ławki, aby przechodzień nie widział nas siedzących ze znajomymi w trakcie np. grillowania. Pergole lukowe z donicami mogą służyć, jako zacienione miejsce idealne do czytania ciekawej lektury.  Obsadzając taka pergole pnączami uzyskujemy nie tylko zacienione miejsce, ale i efektowny element ozdobny każdego ogrodu. Pergole proste z donicami można również na tarasach jak i większych balkonach ustawiające ja w taki sposób, aby osłaniały nas od wiatru, sąsiadującego z naszym balkony, ale i dlatego aby upiększyć nasz balkon lub taras. W moim ogrodzie znajduje się kilka pergoli w tym jedna prosta i dwie pergole z łukiem, przy której rośnie krzew jeżyn pnących. Jest również pergola zaraz przy furtce, dzięki której z jednej i drugiej strony wije się róża pnąca. Pergole prostą porosły dwa powojniki i dzięki nim jesteśmy niewidoczni dla gapiów z ulicy.

Mam w palnie jeszcze kilka prosty pergoli osłaniających miejsce, w którym stawiamy basen dla naszych pociech i kompostownik, ale nie będę kupowała gotowych pokuszę się na zrobienie ich samemu.