O oświetleniu ledowym

Diody LED to nowoczesne rozwiązanie techniczne, które stosowane jest przez nas codziennie, chociaż nawet się nad tym nie zastanawiamy. Na przykład LED posiadają smartfony i telewizory, oczywiście także oświetlenie – nie tylko wnętrz, ale diody LED znajdują się także w lampach pojazdów. Dlaczego?

Oświetlenie ledowe jest uniwersalne

producent oświetlenia ledOczywiście łatwo się domyślić, że przyczyną jest liczba korzyści, jakie wiążą się ze stosowaniem oświetlenia ledowego. O zaletach można mówić bez końca. Pierwsze, co przychodzi do głowy, to oczywiście wysoki poziom sprawności energetycznej diod LED, jak też ich długa żywotność. Co jeszcze warto wiedzieć o LED? Każdy producent oświetlenia ledowego może opowiedzieć nam wszystko o budowie takiej diody. Składa się ona zawsze z elementów takich jak anoda i katoda, odbłyśnik, chip półprzewodnikowy, do tego niezbędna jest część cylindryczna obudowy oraz jej soczewkowe zakończenie. Pod wpływem napięcia dioda LED emituje światło widzialne lub promieniowanie ultrafioletowe czy też podczerwone – zależy to od zastosowanego materiału półprzewodnikowego, który ma wpływ zarówno na długość fali, jak i na kolor światła. Użytkownicy mogliby zastanawiać się, czy każda dioda LED jest taka sama – odpowiedź jest jednak przecząca, poszczególne produkty zawsze różnią się między sobą trwałością oraz mocą.

producent oświetlenia ledInne będą diody stosowane do lamp samochodowych, inne do reflektorów wysokiej mocy, inne jeszcze zaś do wnętrz. Jeśli chodzi o reflektory, najczęściej wybiera się te diody, które emitują światło dzienne. Do wnętrz można dobrać na przykład światło ciepłe, które idealnie sprawdza się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu. Dzięki takiemu światłu łatwiej jest się bowiem odprężyć, tymczasem światło białe wzmaga koncentrację, dlatego polecane jest do miejsc przeznaczonych do pracy. Osoby zainteresowane kupnem oświetlenia LED często zastanawiają się także nad tym, czy diody takie wydzielają ciepło, tak jak tradycyjne żarówki. Producenci informują, że emisja ciepła jest o wiele niższa, co przekłada się na wyższą sprawność energetyczną diod LED. Ciepło może być jednak wytwarzane w obudowie diody, na przykład w reflektorze, ponieważ stosujemy w nim przecież elektronikę i to ona ma na to wpływ, bez niej jednak reflektor nie mógłby działać w pełni sprawnie.

W nowoczesnych reflektorach stosuje się jednak specjalne układy chłodzenia, które pozwalają na rozproszenie ciepła, nie wpływając negatywnie na pracę urządzenia. Jak widać, producenci wyrobów z technologią LED zadbali o wszystkie istotne dla użytkowników kwestie.