O czym pamiętać, urządzając pokój dziecięcy?

O czym pamiętać, urządzając pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy zawsze znacząco różni się od pozostałych pomieszczeń w domu. Jest bardziej kolorowy, znajduje się w nim wiele drobiazgów, a i meble mają różne kształty i formy. Jednak tutaj liczy się nie tylko estetyka, ale także wygoda i bezpieczeństwo dziecka. Pokój malucha musi być tak urządzony, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy w trakcie zabawy, jak również mogło swobodnie korzystać z całego pokoju.

Wyposażenie pokoju dziecka

krzesłaZacznijmy od wyboru łóżka. Jest ono lepszym wyborem niż kanapa. Nie trzeba go składać i rozkładać, rodzic nie musi pomagać dziecku w przygotowaniu do spania. Dodatkowo łóżka są bardziej dekoracyjne, występują w wielu kolorach i wzorach. Warto jest wybrać większe łóżko, żeby nie trzeba go było zmieniać kiedy dziecko trochę podrośnie. Dobrze jest też znaleźć taki wzór, który będzie odpowiadał także starszemu dziecku. Lepiej nie kupować łóżka w kształcie samochodu, czy z namalowanymi księżniczkami, które za kilka lat przestaną być modne. Jeśli chcemy jakoś dopasować ten mebel do gustu dziecka to można kupić dekoracyjną pościel. Drugi element dobry do pokoju dziecięcego to stolik i/lub biurko oraz małe krzesła. Taki mebel będzie pełnić dwie funkcje. Z jednej strony będzie to miejsce na odrabianie zadań domowych, czy przygotowanie plakatów na zajęcia, a z drugiej może to być miejsce do zabawy, np. kolorowania, malowania. Małe krzesła są korzystnym rozwiązaniem, ponieważ maluch będzie mógł bez problemu na nich usiąść.

krzesłaDobre są szczególnie krzesła regulowane, z podnoszonym siedziskiem i opuszczanym oparciem. Takie krzesła będą ,,rosnąć” razem z dzieckiem. Ich koszt nie jest wiele większy niż w przypadku zwykłych krzeseł, a na pewno są one bardziej komfortowe i praktyczne. W pokoju dziecięcym nie może zabraknąć szafek na ubrania, zabawki i inne. Ciężkie rzeczy muszą być stawiane na niższych półkach, lżejsze na wyższych. Na dole mogą stać też rzeczy najczęściej używane np. ulubione klocki, a na górze książki, które są używane raz na jakiś czas. Szafki powinny nie być zbyt wysokie, ponieważ wtedy dziecko samodzielnie nie będzie mogło z nich korzystać. Nie warto także montować półek ściennych. Na nich rzeczy się tylko kurzą i mogą łatwo spaść i uderzyć dziecko. Lepiej jest wybrać szafki zamykane.

Do pokoju dziecięcego z pewnością warto jest kupić dywan lub wykładzinę. Wykładzina będzie kładziona na całej powierzchni pokoju, przez co podłoga nie będzie śliska, a będzie ciepła i przyjemna w dotyku. Dywanik natomiast może leżeć koło łóżeczka lub pod stolikiem, może służyć także jako podłoże do zabaw dziecięcych.

Close Menu