Mała i wielka architektura miejska – ławki miejskie

Mała architektura urbanistyczna – pod tym terminem kryją się wszelkie rzeczy publicznego używania, które można spotkać dla przykładu na ulicy. Teraźniejszy design miejscowości zaczyna różnić się, gdyż w parkach coraz częściej spotkać można rzeczy nie tylko użyteczne, ale też urokliwe oraz futurystyczne. Z tego względu chcieliśmy przybliżyć internautom informacje tyczące się małej architektury miejskiej.

projektowanie ogrodówMała architektura to zbiór niedużych rzeczy budowlanych, które zamieszczone są na obszarze miejskim. Jak łatwo domyślić się, że należą do nich między innymi meble parkowe, takie jak ławki parkowe, oraz pozostałe nieduże obiekty, jak dla przykładu ławki miejskie, tarasy, śmietniki czy latarnie. Wszystkie składniki należące do małej architektury, tuż przy funkcji fundamentalnych, dla których były stworzone, spełniają funkcje dekoracyjne i różnią się od siebie jeśli chodzi o rozmiar, formę, materiał, z jakiego zostały zrobione, czy miejsce ustawienia w otoczeniu. Zazwyczaj nieduża architektura urbanistyczna określa w obszarze publicznym miejsca społecznych spotkań. Można do nich wliczyć takie miejsca jak przystanki, siedziska czy murki. Rzadko zdarza się, aby spotkanie przeciętnego rezydenta z małą architekturą spowodował u niego niecodzienne refleksje, jednakże jest ona jednym ze składników identyfikowania konkretnej przestrzeni. Istotną informacją jest też fakt, iż dobrze rozplanowana mała architektura może w niezwykły sposób wzbogacić fundamentalne idee urbanistyczne. Ponadto, niezbyt ciężko spostrzec, że w przypadku współczesnej architektury wiąże się ona z dziejami danego terenu – stare mury obronne, fontanny czy stuletnie drzewa zderzają się z nowoczesnymi latarniami i ławkami. To wszystko powoduje, że miasto ożywa, stając się przyjemnym dla oka miejscem.

W głównej mierze trzeba jednak pamiętać, że mała urbanistyka to coś więcej, aniżeli element ozdoby lub układ obszaru. Wszelkie najistotniejsze miejsca, jak na przykład place lub parki, kreują obszary strategiczne w miejscowości. Na dodatek, dają wdzięku i charakteru miastu, kreując użyteczne dla mieszkańców otoczenie.

Wiele pożytecznych informacji na http://www.astrini-design.pl