Ławki w przestrzeni publicznej

Ławki w przestrzeni publicznej

Centrum miasta, przystanki autobusowe, park, czy stacja kolejowa są miejscami, w których często chcemy odpocząć od ciągłego biegu, bądź zmuszeni jesteśmy poczekać na nasz środek transportu. Miejska ławka okazuje się zbawieniem, by nasze nogi i plecy zaznały odpoczynku. Z czego jest zbudowany ten element, który na stałe wpisał się w krajobraz miast, miasteczek i wsi?

Co muszą wytrzymać ławki parkowe?

ludzie na ławceBy publiczne ławki przetrwały wiele, muszą być wykonane z solidnych materiałów. Kluczową sprawą jest sposób przytwierdzenia ławek do podłoża, ponieważ niezabezpieczone przed złodziejami ławki mogą stać się łatwym łupem osób mających nie po drodze z zasadami współżycia społecznego. Praktykuje się kilka rozwiązań powstrzymujących wandali, a mianowicie wkopanie ławek w ziemię i zabetonowanie, bądź stosowanie kołków rozporowych lub solidnych śrub. Takie rozwiązanie powinno skutecznie zniechęcić chuliganów. Odporne ławki parkowe stworzone z betonu, drewna i metalu należą do najbardziej wytrzymałych. Ocynkowana stal i konstrukcje żeliwne pomalowane proszkową, bądź farbami antykorozyjnymi odporne są na czynniki atmosferyczne, a zabezpieczonym lakierobejcą drewnianym siedziskom niskie temperatury, deszcz, śnieg czy ostre słońce również nie będą zagrażać.

lawkaNa cenę ławki będzie wpływać jakość użytego drewna, jej wykończenie i obecność — lub jej brak — oparcia. Producenci ławek miejskich, przy projektowaniu ławek często biorą pod uwagę naturalne krzywizny kręgosłupa, opracowując specjalnie profilowane siedziska i oparcia, by zapewnić naturalne i wygodne położenie pleców użytkowników podczas odpoczynku. Ławki występują w wielu wariantach kolorystycznych, wysokościach i kształtach. Żywe kolory mogą dodać uroku i charakteru ulicom, bądź parkowym alejom. Wysokie siedziska są wygodniejsze dla osób starszych, dla których wstawanie bywa nierzadko problematyczne. Niższe natomiast będą przyjazne dzieciom, ze względu na ich niski wzrost i ewentualną możliwość upadku, dlatego dla dzieci dedykowane są ławeczki z oparciami i gęsto ustawionymi deskami, minimalizując ryzyko utknięcia kończyn w szparach.

Najczęściej spotykanym kształtem ławek jest klasyczny prostokąt, jednakże spotyka się ławki zaokrąglone na końcach, okrągłe, w kształcie rogalika, lub fali i kwadratowe z siedziskami na każdej krawędzi. Daje to możliwość zaaranżowania środka takiej ławki w zieleń, bądź inną formę upiększenia. Ławki parkowe pasują także jako całoroczna ozdoba ogrodów i tarasów, gwarantując wygodny odpoczynek w zaciszu domowym.

Close Menu