Kuchenka gazowa do nowoczesnej kuchni

Kuchenka gazowa do nowoczesnej kuchni

Nieodłącznym elementem każdej kuchni jest kuchenka gazowa lub elektryczna (płyta indukcyjna). Najczęściej decydujemy się kupić ją do zabudowy, bo w ten sposób uzyskujemy niezwykle nowoczesny wygląd całego pomieszczenia. Podpowiadamy, w jakim miejscu zamontować płytę gazową oraz kto może ją podłączyć.

Podłączenie kuchenki zasilanej gazem

podłączenie kuchenki gazowejCzy wykonanie tego zadania samodzielnie jest bezpieczne i jakie może mieć dla nas konsekwencje? Wolnostojące kuchenki gazowe do kuchni, a więc takie w których płyta gazowa połączona jest z piekarnikiem (najczęściej elektrycznym), wyszły już z mody. Ich miejsce zajęły płyty z palnikami. Popularnością cieszą się zwłaszcza te ceramiczne, które nie tylko są bardzo wygodne w obsłudze, ale też mają gładką powierzchnię, dzięki czemu utrzymanie ich w czystości jest niezwykle proste. Tego rodzaju płyty gazowe charakteryzują się bardzo dobrą zdolnością przewodzenia ciepła. Palnik szybko się nagrzewa, ale jego otoczenie pozostaje zimne (nie ma ryzyka oparzenia). Do wyboru jest ponadto różna ilość palników. Najczęściej spotykane są modele czteropalnikowe (jeden duży, dwa standardowe oraz jeden mały). Kupić można również płyty dwu-, trzy- lub pięciopalnikowe. Projektując kuchnię, warto dobrze się zastanowić, w którym miejscu zamontowana będzie płyta grzewcza.

podłączenie kuchenki gazowejSpecjaliści podpowiadają, że nie powinna znajdować się w pobliżu okna, bo przeciąg może niezauważenie zdmuchnąć ogień. Niezwykle istotne jest również wyposażenie kuchni w kanał wentylacji grawitacyjnej. W trakcie remontu przychodzi też czas na podłączenie kuchenki gazowej. I choć wiele osób próbuje robić to samodzielnie, odradzamy takie postępowanie. Trzeba pamiętać, że wszelkie prace przy instalacji gazowej może wykonywać wyłącznie osoba, która posiada specjalne uprawnienia. Fakt podłączenia kuchenki gazowej notuje w książce gwarancyjnej. Jeśli zabraknie w niej pieczątki i podpisu fachowca, wielu producentów zastrzega sobie prawo do utraty gwarancji. Na rynku są firmy, które w zakresie swoich usług mają nie tylko przygotowanie mebli na wymiar, ale oferują też podłączenie płyt indukcyjnych i gazowych oraz innego rodzaju sprzętu AGD (np. zmywarki, pralki czy lodówki). Pięknie wykonana kuchnia jest marzeniem wielu z nas. Z uwagą ją projektujemy, planujemy.

Chcemy, by nie tylko ładnie się prezentowała, ale też była funkcjonalna. Z taką myślą również wybieramy sprzęt, w tym płytę gazową. Ma nam służyć przez lata i nie tracić z czasem swojego wyglądu. Musi być też bezpieczna, by jednak tak się stało, powinna zostać podłączona we właściwy sposób przez osobę zajmującą się tym na co dzień.

Close Menu