Kominki na pelet- wady

Do każdej reklamowanej rzeczy należy podchodzić z pewnym dystansem. Rady i opinie ekspertów z danej dziedziny są zawsze cenne, ale czasem bywają oni sponsorowani przez firmy, więc należy samodzielnie zapoznać się z tematem. Kominki na pelet są przydatne.

Kominki na pelet są ekologiczne.

KominekPoznać wady i zalety reklamowanych produktów, jego właściwości, generowane koszty, poczytać w miarę możliwości opinie jego użytkowników. Dopiero wtedy powinniśmy podejmować decyzję o zakupie. Kominki do domów z rekuperacją może brzmią bardzo ładnie i interesująco, ale to nie znaczy, że są najlepszym z możliwych rozwiązań. Wiele już się mówiło na temat zalety kominków, naturalnych paliw, z których pellet wydaje się być najpopularniejszy, ze względu na swoje właściwości, nawet kominki do domów pasywnych zostały omówione przez firmy stawiające takie budynki. Najwyższa pora, by omówić wady takich kominków, żeby klienci przed zakupem wiedzieli co kupują. Zacznijmy od kwestii budowy. Ładne kominki na pelet wymagają budowy komina, dodatkowej instalacji, do pozbywania się dymu z kominka, co jest potrzebne do właściwego spalania. Instalacja jest droga, a ogrzewanie takim kominkiem jest wątpliwe. Jako dodatkowe ciepło w zimie może być, ale nie jako główny piec grzewczy. Drugą wadą kominków na pellet jest konieczność dostarczania paliwa i brak regulacji temperatury. Nie możemy ustalić, żeby temperatura wynosiła np. 22 stopnie. Kiedy dorzućmy pelletu to jest za ciepło, a kiedy się wypali jest za zimno. Trzeba stale dostarczać odpowiednie porcje do kominka, czyli chodzić do niego i dorzucać pelet. Worek z pelletem nie wygląda estetycznie, więc musimy go specjalnie przynosić, dosypać materiał i wynieść z powrotem. Pozostaje jeszcze kwestia brudzenia.

Pył drzewny nie jest tak uciążliwy jak np. popiołu węglowego, ale i tak trzeba go czyścić. Kominki na pelet mają oczywiście także zalety, ale nie zapominajmy o wadach.