Czy jakość powietrza jest ważna?

Oddychanie jest procesem automatycznym, na który nie zwracamy uwagi na co dzień (chyba że ktoś bierze udział w sesjach medytacji lub ćwiczy jogę – w tych aktywnościach skupianie się na oddechu jest bardzo ważne), dlatego możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważna jest wysoka jakość powietrza.

Świeże powietrze dzięki rekuperatorom

rekuperatoryW starych budynkach, gdzie istnieje wentylacja grawitacyjna, czasami mamy do czynienia z powietrzem mniej świeżym, z mnóstwem dwutlenku węgla – wtedy, kiedy ta wentylacja nie działa prawidłowo, a zdarza się to naprawdę często. W końcu do poprawnej pracy wentylacji grawitacyjnej konieczna jest różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniami a temperaturą na zewnątrz. Powietrze, które zawiera bardzo dużo dwutlenku węgla, może sprawiać, że nasze samopoczucie nie będzie najlepsze. Możemy czuć się bardziej zmęczeni i mieć mniej energii do działania. Jeszcze gorzej, jeśli jesteśmy alergikami. Wówczas takie zanieczyszczone powietrze może zawierać pyłki, co może negatywnie wpływać na nasze drogi oddechowe. Ale tak naprawdę wcale nie jesteśmy skazani na zużyte powietrze w pomieszczeniach. Wystarczy zamienić wentylację grawitacyjną na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, opartą na rekuperatorze.

rekuperatoryRekuperator ogrzewa powietrze, wykorzystując do tego ciepło, które pochodzi z pomieszczeń wilgotnych – np. z łazienki czy pralni. Takie powietrze dociera do pomieszczeń „suchych”, czyli salonu czy sypialni. W ten sposób powietrze nieustannie przemieszcza się, a więc zapewniona jest jego właściwa cyrkulacja – oczywiście jeśli tylko system wentylacyjny zostanie odpowiednio zaprojektowany. Niestety czasami zdarza się, że pojawiają się „martwe strefy”, do których nie dociera świeże powietrze. Aby temu zapobiec, konieczne jest zachowanie szczelin np. przy drzwiach zewnętrznych (musi się więc po prostu pojawić szczelina nad podłogą). Jeśli zainteresowała nas taka wentylacja mechaniczna, warto rozejrzeć się po sklepach za wysokiej jakości urządzeniami. Rekuperatory zakupione w Poznaniu dobrze sprawdzają się w swojej roli. Są właściwie bezawaryjne i nie ma żadnych kłopotów z ich obsługą.

Ponadto najnowsze urządzenia posiadają kilka trybów pracy – dzięki czemu na przykład możemy całkowicie ograniczyć hałas powstający podczas ich działania, co z pewnością wpłynie na komfort przebywania w domu. Jeśli zdecydujemy się na wentylację mechaniczną, nie będziemy musieli przejmować się już zepsutym, nieświeżym powietrzem. W całym domu będziemy cieszyć się świeżym powietrzem, pełnym tlenu, co będzie sprzyjać naszemu dobremu samopoczuciu.