Jak oświetlić dom i ogród za pomocą oprawy oświetleniowej?

W ciągu dnia dom i ogród mogą zachwycać kolorami i zagospodarowaniem, gdy zapada zmierzch, także chcemy, aby budynek i jego otoczenie wyglądały reprezentacyjnie. Oświetlenie zewnętrzne nie tylko ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo, ale pełni również ważną funkcję dekoracyjną. Te dwie rzeczy zapewnia oprawa oświetleniowa. Odpowiednio rozmieszczone światło nie tylko zbuduje romantyczny nastrój, ale umożliwi komfortowe poruszanie się po podwórku po zmroku bez ryzyka upadku.

Wytrzymałe i wydajne oprawy oświetleniowe

oprawa oświetleniowaDobór oświetlenia powinien być w dużej mierze uzależniony od naszych upodobań oraz miejsca montażu. Każdy producent oświetlenia z pewnością będzie w stanie nam doradzić, jakie lampy będą zarówno praktyczne, jak i dekoracyjne. Ponieważ każda oprawa oświetleniowa narażona jest na urazy mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, powinna być solidnie wykonana, tak więc na pewno nie warto wybierać pośród najtańszych rozwiązań. Aby dobrze oświetlić podjazd najlepiej zamontować lampę centralnie nad bramą garażową, dobrym rozwiązaniem będzie także oprawa najazdowa, która oświetli pojazd od dołu. Oczywiście nie można zapominać także o ogrodzie – świetne efekty będzie można osiągnąć, podświetlając pojedyncze elementy małej architektury takie jak elewacja, murki, oczko wodne czy pergole. Za pomocą światła z powodzeniem można budować nastrój i kształtować przestrzeń, dlatego tak ważne jest to, aby wszystkie działania były przemyślane. Warto zaplanować rozmieszczenie światła już na etapie projektowania ogrodu, w ten sposób można będzie uniknąć niepotrzebnych zniszczeń gruntu.

Podstawowa rzecz to oświetlenie ścieżek i chodników, trzeba pamiętać także o miejscu relaksu. Gdy lubimy wieczorne grillowanie, przyda się trochę światła na tarasie czy w altanie. Najlepiej sprawdzi się oświetlenie LED zawarte w oprawie oświetleniowej, halogeny i świetlówki. Takie źródła światła nie tylko efektownie wyglądają, ale przede wszystkim są energooszczędne i długowieczne. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się wysokich rachunków za energię elektryczną. Pamiętajmy też o zakupie czujników ruchu, które znacznie ograniczą zużycie prądu.