Jak i kiedy sadzić cebule kwiatowe?

Ci, którzy posiadają działki oraz ogrody, już w jesieni zastanawiają się jak będą one wyglądały wiosną. Ta pora roku jest idealnym czasem do sadzenia cebul kwiatowych. W przypadku, gdy cebule kwiatowe zostaną posadzone zbyt późno nie zdążą się ukorzenić. Słabo ukorzenione cebule giną podczas mroźnych zim i nie zakwitną na wiosnę.

Czas, w którym ten rodzaj roślin się zakorzenia zależy głównie od wielkości cebul. Im większe, tym potrzebują dłuższego okresu. Zdarzają się jednak rośliny, takie jak narcyzy, które mimo iż posiadają małe cebule to muszą być wsadzane stosunkowo wcześnie, gdyż ukorzeniają się bardzo powoli. Cebule kwiatowe lubią wilgotne, nie nadmiernie nasłonecznione miejsca. W okresie zimowym warto zastosować jakąś osłonę przy wszystkich gatunkach tego typu roślin. Na przykład zmielona kora nie tylko ochroni je przed przemarznięciem, ale także przed zachwaszczaniem oraz wysychaniem. Jednak zastosowanie takiego przykrycia na cebule kwiatowe powinno odbywać się wtedy, kiedy nadejdą już przymrozki. Wcześniejsze zastosowanie ich pozwoli na zagnieżdżenie w niej insektów i gryzoni. A spotkanie gryzoni w ogrodzie jest niemal nieuniknione. Mają one swoje ulubione gatunki roślin cebulowych takie jak lilie i tulipany. Podczas sadzenia warto zaopatrzyć się także w koszyczki osłonowe do cebul kwiatowych.

Ażurowe dno przepuszcza wodę i pozwala zapuścić korzenie, natomiast boki koszyka uniemożliwiają podgryzanie ich przez szkodniki. Dodatkowy plus takiego zabezpieczenia jest taki, że przy przesadzaniu cebul można je bez problemu wyciągnąć z ziemi z całą zawartością.