Hydroizolacja piwnicy – co i jak

Hydroizolacja piwnicy – co i jak

Hydroizolacja piwnicy jest niezwykle ważna, gdyż będzie zapobiegać późniejszemu zawilgocaniu się pomieszczenia. Jeśli nie zadbamy o to, aby była ona dokładna i profesjonalnie wykonana – potem mogą pojawić się problemy. Ważny jest już dobór odpowiednich materiałów – powinny być one dostosowane do przeznaczenia danego pomieszczenia.

Hydroizolacja piwnicy to rodzaj zabezpieczenia

hydroizolacja piwnicy od wewnątrzNa szczęście dzięki postępowi technologicznemu, na rynku dostępny jest szeroki wybór materiałów, możemy też wybierać spośród różnych metod wykonywania takiej hydroizolacji. W zależności od tego, w jaki sposób zostaną ułożone warstwy izolacyjne, możemy wskazać na izolację pionową oraz poziomą. W przypadku fundamentów piwnicy, będzie to izolacja pozioma, zaś ściany fundamentów zostaną zaizolowane pionowo. W ten sposób powstaje ładnie połączona izolacja, która jest naprawdę skuteczna. Oprócz jednak takiego podziału możemy wskazać na paroizolacje, izolacje przeciwwilgociowe oraz przeciwwodne. Jeśli interesuje nas trwała hydroizolacja piwnicy od wewnątrz, powinna ona składać się ze wszystkim wymienionych. W ten sposób zabezpieczymy pomieszczenie zarówno przed parą wodną, jak i wilgocią oraz wodą gruntową. Bardzo często bowiem na skutek niewłaściwej izolacji pojawia się podciąganie kapilarne – woda w murach podąża w górę, zawilgacając kolejne piętra.

hydroizolacja piwnicy od wewnątrzEfektów tego procesu może być trudno się pozbyć, dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowo wykonaną hydroizolację piwnicy. Do jej wykonania możemy zastosować różnego typu materiały. Zazwyczaj są to preparaty mineralne lub bitumiczne. Wśród tych mineralnych wymienia się powłoki krystalizujące, które zwiększają odporność betonu na działanie wody dzięki wzmocnieniu jego struktury. Takiego działania nie wykazują mineralne zaprawy czy płynne folie mineralne, które po prostu są kładzione na daną powierzchnię i w odpowiedni sposób do niej montowane. Na razie nie wiadomo jednak, która z metod hydroizolacji jest najbardziej skuteczna. Wszystkie materiały mają bowiem swoje wady i zalety, a dobór najlepszego środka powinien być przeprowadzany w sposób indywidualny. W jednym obiekcie być może lepiej sprawdzi się płynna folia mineralna, w innym zaś jedyną skuteczną metodą będzie iniekcja krystaliczna.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązanie będzie najlepsze w naszym przypadku, warto poradzić się specjalistów, którzy postarają się doradzić nam jak najlepiej. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się wspominana iniekcja krystaliczna, dlatego z pewnością i ta metoda hydroizolacji będzie brana pod uwagę.

Close Menu