Estetyczne okna holenderskie

Estetyczne okna holenderskie

Specyficznym rodzajem okien, które możemy spotkać na naszym rynku są okna typu holenderskiego. Pod wieloma względami różnią się od tych tradycyjnych, jakie stosuje się w polskiej architekturze. Na pierwszy rzut oka te różnice nie są aż tak dostrzegalne. Podstawową wartością dla holendrów jest praktyczny charakter okien. Nie bez powodu stolica, czyli Amsterdam jest nazywany miastem okien. Cechą charakterystyczną budynków, a zwłaszcza kamienic, jakie widzimy spacerując amsterdamską ulicą jest duża liczba przeszkleń.

Charakterystyka okien holenderskich

okna holenderskie Bardzo często dominują w całej elewacji. Nierzadko okna holenderskie producent wzoruje na dawnej stolarce, inspirując się starym wzornictwem, jakie można spotkać w zabytkowym budownictwie. Różnica polega na zastosowanych materiałach oraz technice, która jest już w pełni nowoczesna. Ich cechą charakterystyczną są ostre krawędzie, które nie są w żaden sposób zaokrąglone, jak to bywa w przypadku tradycyjnych, polskich ram okiennych. Dzięki tej geometryzacji cały budynek sprawia wrażenie prostego i schludnego. Kolejnym elementem zwracającym uwagę jest szeroka rama oraz solidna ościeżnica. Uwagę przykuwa także wyraźnie zaznaczony podział wszystkich elementów. Chociaż okna holenderskie nie cieszyły się do tej pory ogromnym zainteresowaniem, to daje się zauważyć, że ostatnich latach coraz więcej projektantów decyduje się na ich montaż. Wynika to przede wszystkim z ich ciekawego oraz odmiennego wyglądu, który sprawia, że nawet najprostszy projekt budowlany zyskuje na oryginalności.

okna holenderskieTo doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę typową dla północnej Europy oraz dla tych, którzy lubią nietypowe projekty, pozwalające się im wyróżnić na tle pozostałych obiektów architektonicznych. W przeciwieństwie do tradycyjnych okien, jakie widzimy w Polsce, okna holenderskie są otwierane w specyficzny sposób. Bardzo często otwierane są na zewnątrz, tak aby nie zabierać wolnej przestrzeni w pomieszczeniu. Producenci proponują także bardziej standardowe rozwiązanie, gdzie okna otwierane są do środka pomieszczenia. Klasyczne okna holenderskie wyróżniają się także kolorem. Typowe dla nich jest połączenie kremowych ram ościeżnic z zielonymi lub brązowymi skrzydłami.

W efekcie otrzymujemy nietypowy i stylowy produkt. Takie okna wyróżniają się także dużą funkcjonalnością – są nie tylko szczelne, ale także trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Na polskim gruncie okna holenderskie znajdują zastosowanie głównie w budownictwie domów jednorodzinnych, być może dzięki rosnącej popularności zostaną wkrótce zastosowane w większych realizacjach budowlanych.

Close Menu