Emalia chroniąca przedmioty narażone na wysokie temperatury

Elementy, które narażone są na wysokie temperatury, nie muszą wyglądać nieestetycznie – stosując do wykończenia emalię żaroodporną, możemy sprawić, że dana powierzchnia będzie pokryta warstwą trwałej farby w dowolnym, wybranym przez nas kolorze.

Właściwości emalii żaroodpornej

sprayProducenci proponują tego typu emalie najczęściej w kolorze aluminiowym, czarnym lub białym. Produkty tego typu sprawdzają się między innymi do malowania grzejników, rur, bojlerów, a także tłumików, nagrzewnic, kominków czy nawet grilli, jak i innych powierzchni narażonych na wysokie temperatury. Należy jednak pamiętać, że powierzchnia przedmiotów podlegających malowaniu, powinna być wcześniej oczyszczona i odtłuszczona. Spray – emalia żaroodporna to produkt, który odznacza się termoutwardzalnością, jest szybkoschnąca – przy temperaturze powietrza 20 st. C, jedna warstwa emalii schnie około 20 minut. Po wyschnięciu możliwe jest też nałożenie kolejnej powłoki. Należy jednak pamiętać, że – aby uzyskać jak najlepszy efekt – konieczne jest odpowiednie przygotowania podłoża pod emalię. Powierzchnia powinna być czysta, bez żadnych zabrudzeń, także tych w postaci tłuszczu czy rdzy. Należy też stosować produkt zgodnie z zaleceniami producenta. Przed użyciem, konieczne jest wymieszanie zawartości pojemnika – w tym celu wystarczy wstrząsać pojemnik przez około dwie minuty.

sprayPodczas aplikacji niezbędne jest zachowanie odpowiedniej odległości między produktem a lakierowaną powierzchnią – producent poleca tu odległość 20-30 cm. Najpierw wykonuje się próbny natrysk, a dopiero po nim można nanieść pierwszą warstwę. Efekt będzie najlepszy, jeśli preparat będziemy stosować w temperaturze 18-25 st. Ponadto po wyschnięciu warstwy należy wykonaną powłokę utwardzić: proces utwardzenia polega na wypaleniu przedmiotu w temperaturze 220 st. C. Osoby, które zastanawiają się nad tym, czy produkty tego typu są bezpieczne dla środowiska, uspokaja producent, zaznaczając, że emalie nie są charakteryzowane jako toksyczne. Nie zawiera żadnych związków, które prowadziłyby do uszkodzenia warstwy ozonowej. Do tej pory nie wiadomo jednak, czy składniki sprayu mogą mieć wpływ na wzrost globalnego ocieplenia. Silikonowa emalia żaroodporna jest więc naprawdę dobrym wyborem – pozwoli na odnowienie powierzchni narażonych na wysokie temperatury.

Producenci proponują najczęściej spraye w pojemnikach 400 ml, z gwarancją na rok, dwa lub nawet pięć lat. Dzięki takiej emalii pokryte nią elementy będą chronione przed negatywnymi warunkami środowiskowymi przez długi czas eksploatacji.