Czy domy modułowe są przyszłością budownictwa?

Niektórzy zastanawiają się, czy domy modułowe są przyszłością budownictwa? Prace nad nimi przebiegają przecież o wiele szybciej niż tradycyjna budowa, a standard jest równie wysoki – w końcu to budynki przeznaczone do zamieszkania.

Budownictwo mieszkalne dawniej i dziś

budownictwo modułowe mieszkalneDo tej pory „przenośne mieszkania” kojarzyły się z kontenerami mieszkalnymi przeznaczonymi zazwyczaj dla pracowników firm budowlanych lub dla osób, które straciły własne mieszkania na skutek klęski żywiołowej. Tymczasem nowoczesne budownictwo modułowe mieszkalne to obiekty, które sprawdzają się na przykład jako domki letniskowe – ale – w odróżnieniu od klasycznych domków drewnianych – ich montaż przebiega zdecydowanie szybciej. Ponadto domy modułowe są też ocieplane i ogrzewane, więc właściwie nadają się do mieszkania przez cały rok. To ciekawe rozwiązanie dla właścicieli terenów rekreacyjnych, którzy chcą wprowadzić trochę nowoczesności – osoby, które lubią wygodę, z pewnością docenią nowoczesne, estetyczne domy modułowe. W dodatku podczas ich stawiania nie jest konieczne ubieganie się o pozwolenie na budowę – wystarczy dokonać zgłoszenia o budynku modułowym o powierzchni do 25 m2.

budownictwo modułowe mieszkalneW dodatku, kupując dom modułowy, nie musimy martwić się o żadne dodatkowe koszty – zazwyczaj firmy specjalizujące się w mieszkalnym budownictwie modułowym, w cenę wykonywanego budynku wliczają zarówno fundament, jak i transport oraz montaż. Fundament zazwyczaj stanowią prefabrykowane bloczki betonowe. Wnętrze to ściany wykonane z płyt kartonowo-gipsowych, które zostały zaszpachlowane i mogą być pomalowane farbą w dowolnym kolorze. Decydując się na budynek modułowy w stanie deweloperskim, nie musimy przejmować się żadnymi rodzajami instalacji – producenci oferują budynki z kompletną instalacją elektryczną, wodno-sanitarną oraz grzewczą. Wśród dodatkowych opcji producenci wymieniają między innymi budowę tarasu – wykonany z desek kompozytowych lub drewna bardzo dobrze komponuje się z całym budynkiem. Standardowy dom modułowy to kilka pomieszczeń, które zapewnią odpowiedni komfort rodzinie. To salon z kuchnią, sypialnia oraz pomieszczenie sanitarne. Większe domy posiadają dodatkową sypialnię. Producenci oferują także jeszcze mniejsze domki, które mogą być wykorzystywane między innymi jako biura.

W ofertach znajdują się także stróżówki, które sprawdzą się na przykład na strzeżonych parkingach. Decydując się na dom modułowy, oszczędzamy czas, który normalnie musielibyśmy poświęcić na nadzór budowlany. Obiekty modułowe są bowiem tworzone w fabrykach, a na miejsce docelowe dostarczane w stanie, który pozwala już na zamieszkanie.