Jak dobrze dobrać dodatki do wnętrza?

Dobry dobór dodatków do wnętrza nie jest taki łatwy. Łatwo jest przesadzić, przez co pomieszczenie zamiast ładnie udekorowane będzie zagracone. Natomiast rezygnacja z dodatków lub ich zbyt mała ilość lub widoczność (ustawienie w mało widocznych miejscach) sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na surowe i niepełne.

Znaczenie dekoracji w aranżacji wnętrz

projektant wnętrzWarto jest przemyśleć koncepcję ozdób w pokoju, to znaczy zaplanować ich ilość, styl, rozmieszczenie. Dobry projektant wnętrz w Katowicach na pewno by sobie poradził z tym zadaniem. Co taki architekt mógłby doradzić osobie która właśnie urządza swoje wnętrze? Przede wszystkim trzeba mieć w głowie plan jak się idzie na zakupy. Wiedzieć, że potrzebuje się produktu X czy Y, a nie krążyć bez celu po sklepie i brać czegoś, co ,,gdzieś się postawi”, czy ,,może się przyda”. Nie tylko marnuje się wtedy czas na chodzenie po sklepach, ale i pieniądze na zakupy, które pewnie nie zostaną wykorzystane. Druga kwestia to zastanowienie się z czego tak naprawdę będziemy korzystać i co nam się przyda. Jeśli mamy dwie pary kolczyków to nie potrzeba nam dużego pudełka na biżuterię, a jeśli nie palimy świec zapachowych to bez sensu jest je kupować tylko dla ozdoby. Jeśli chodzi o materiały to warto jest wybierać te zbliżone do siebie, podobnie rzecz ma się ze stylem. Jeśli stawiamy na dodatki metalowe to lepiej kupić trzy rzeczy z metalu, niż jedną ze stali, drugą ze szkła, a trzecią z litego drewna.

projektant wnętrzDodatki powinny uzupełniać wygląd wnętrza, a nie go zdominować. Powinny być subtelne, ale nie ,,mdłe”. Następna kwestia to rodzaj dodatków. Można je podzielić na typowe dekoracje i na ozdobne produkty użytkowe. W pierwszej kategorii znajdują się różne rzeźby, obrazy, czy porcelanowe figurki. W drugiej poduszki, narzuty, pudełka. Pomiędzy nimi można umieścić świece i kadzidełka, które czasem ładnie wyglądają, ale mają na celu uzyskanie ładnego zapachu w pomieszczeniu. Użytkowe dekoracje są nieco lepszym pomysłem, ponieważ zawsze są przydatne, a że przy tym dobrze wyglądają to ich wartość dodana. Jeśli kupujemy takie rzeczy to ważna jest zatem jakość materiału z jakiego są wykonane. Tania tkanina szybko się odbarwi i zmechaci, tanie drewno zostanie pozbawione lakieru, a cienki metal będzie się wyginał.

Podsumowując, dodatki do wnętrza są bardzo ważne. Trzeba dobierać je pod kątem tego, co nam naprawdę się przyda, co będzie wykonane z dobrego materiału, jak również tego, co będzie uzupełniać estetycznie wnętrze, ale nie będzie przesadzone. Trzymając się tych zasad dobrze udekorujemy wnętrze.