Jak dobrać odpowiednie zraszacze do nawadniania ogrodu?

Przydomowe systemy nawadniania są niezbędne w sytuacji, gdy mamy duży ogród. Również właściciele małych ogrodów powinni zastanowić się nad tym rozwiązaniem, dzięki któremu zdecydowanie oszczędzą swój czas – instalacje zraszające działają automatycznie, nie trzeba więc chodzić z wężem ogrodowym w celu podlewania poszczególnych rabatek.

Dobór zraszaczy do ogrodu

nawadnianieJest to korzystne zwłaszcza latem, kiedy roślinność powinniśmy podlewać codziennie, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki rozwoju. Stojąc przed wyborem systemu nawadniania, warto najpierw, przed zakupem, spojrzeć na swój plan działki i zastanowić się, w jakim miejscu zraszacze będą sprawdzały się najlepiej – jaki będzie ich zasięg oraz co jaką odległość należy je rozmieścić, aby równomiernie nawodnić cały teren. Równomierne nawadnianie jest bardzo ważną sprawą, gdyż pozwala uniknąć „plam” na trawniku, tj. miejsc, w których trawa jest wysuszona, a jej kolor różni się od pozostałej części trawnika. Właściwie rozmieszczone zraszacze nie dopuszczą do powstania takiego efektu, gdyż cały trawnik będzie dostawał identyczną ilość wody. Po przygotowaniu projektu, należy zastanowić się, jaka wydajność systemu będzie optymalna, a więc ile wody będzie potrzebne i pod jakim ciśnieniem. Następnie czeka nas już wybór zraszaczy.

nawadnianieProducenci, którzy specjalizują się w dostarczaniu urządzeń pozwalających na skuteczne nawadnianie ogrodów znajdujących się w Warszawie, wskazują na trzy typy zraszaczy – są to rotory, które wykorzystuje się do nawadniania dużych powierzchni; zraszacze statyczne oraz zraszacze ze specjalnymi wysokowydajnymi dyszami. Wybierając zraszacz do dużych obszarów, dostaniemy urządzenie, które pozwoli nawodnić teren do 8 lub nawet 12 metrów. Mniejsze zraszacze mają promień działania od 3 do 5 metrów, średnie – od 5 do 11 metrów. Oczywiście promień działania nie jest jedynym czynnikiem, który ma mieć wpływ na rodzaj zraszacza. Warto zwrócić uwagę także na to, że wśród tych zraszaczy znajdują się te, które są wynurzalne, a więc instalowane na poziomie gruntu, jak i zraszacze montowane na statywach. Te pierwsze sprawdzą się do podlewania trawnika, drugie zaś to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na dokładnym podlewaniu krzewów.

Minimum dla każdego ogrodu są cztery zraszacze, które umieszczamy w każdym narożniku. Jeśli mimo to, nie będą one sięgać do każdego miejsca, warto dodać jeszcze cztery zraszacze na środku każdego boku ogrodu (jeśli jest on kwadratowy lub prostokątny). Do tego możemy umieścić jeden zraszacz na środku – w ten sposób będziemy mieć pewność, że cały teren zostanie dobrze nawodniony.