Dlaczego warto stosować grafitowy styropian?

Dlaczego warto stosować grafitowy styropian?

Coraz częściej na budowach, czy w hurtowniach budowlanych można spotkać się z ciemniejszą odmianą styropianu. To nic innego, jak tradycyjny styropian z domieszką grafitu, który poprawia właściwości tego materiału i zmniejsza jego współczynnik przewodzenia ciepła, co jest bardzo ważne w przypadku zapewnienia odpowiedniego stopnia izolacji termicznej budynku.

Styropian grafitowy Bydgoszcz

styropian

Obecnie normy i wymaganie stawiane nowym i istniejącym budynkom – nie tylko energooszczędnym i pasywnym – są coraz bardziej restrykcyjne, przez co producenci materiałów musieli udoskonalić stosowane od lat produkty, by nadal mogły być wykorzystywane w procesie budowy. W ten sposób powstał styropian grafitowy – Podczas produkcji styropianu dodana została domieszka grafitu, który obniżył współczynnik przenikania ciepła materiału. Wysokie standardy i wymagania nie oznaczają, że tradycyjne materiały nie mogą być stosowane, lecz, aby je spełnić, trzeba by było zastosować znacznie grubszą warstwę styropianu, czy dowolnego innego ocieplenia, niż dotychczas. Nowoczesne, wzbogacone materiały pozwalają na zastosowanie cieńszej warstwy izolacji, która pozwoli osiągnąć ten sam efekt. Z tego powodu, pomimo nieco wyższej ceny samego styropianu grafitowego, wykorzystanie jego jest znacznie mniejsze, niż miałoby to miejsce w przypadku białego. Redukcja grubości styropianu to nie tylko korzyść finansowa, lecz przede wszystkim wizualna. Zbyt gruba warstwa ocieplenia sprawiłaby, że otwory okienne i drzwiowe byłyby bardzo mocno ukryte i porównywalne do tzw. „okienek strzelniczych”.

styropian grafitowyPoza tym tak zabudowane okna zredukuję ilość światła słonecznego, które dostaje się do wnętrza, sprawiając, że pomieszczenia mogą być niedoświetlone. Zastosowanie cieńszej warstwy ocieplenia zmniejszy także ilość innych materiałów wykorzystanych przy budowie: tynku, siatek zbrojących, łączników, a także pozwoli na zastosowanie węższych parapetów. W takim wypadku wybór materiału izolacyjnego wydaje się oczywisty. Odpowiednia izolacja termiczna wpłynie także na zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną, co korzystnie wpłynie na rachunki za ogrzewanie. Styropian grafitowy ma jednak jedną zasadniczą wadę – jest on niezwykle wrażliwy na działanie promieniowania słonecznego, ze względu na swoją ciemną barwę. Należy go zatem chronić przed nasłonecznieniem na każdym etapie budowy, szczególnie podczas klejenia płyt – powinno się ono odbywać w dni niesłoneczne. Pod wpływem ciepła materiał ten pęcznieje, a ochładzając się, kurczy – układanie płyt w pełnym słońcu mogłoby spowodować powstanie szczelin pomiędzy nimi, które przerwałyby ciągłość i efektywność izolacji.

Styropian grafitowy jest zatem bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego, białego materiału. Pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy materiału, zapewniając lepszą izolację termiczną. Mnóstwo zalet, jakie oferuje ten materiał, z pewnością rekompensuje wszelkie jego wady.

Close Menu