Czy opłacalne jest kupowanie używanych maszyn CNC?

Czy opłacalne jest kupowanie używanych maszyn CNC?

Zautomatyzowanie procesów produkcyjnych dzisiaj właściwie nikogo nie dziwi. Na każdym kroku praca człowieka jest zastąpiona działaniem nowoczesnych maszyn sterowanych systemami numerycznymi. Dzisiaj jednak wielu właścicieli firm na każdym kroku szuka oszczędności starając się uzyskać jak najlepsze efekty ograniczając wkład finansowy.

Frezarka na produkcji

używane frezarki cnc	W takim przypadku zamiast nowych maszyn bezpośrednio od producenta decydują się na zakup sprzętu używanego. Czy taka praktyka jest rzeczywiście opłacalna? Zanim zdecydujemy się na zakup używanych maszyn należy jasno określi, jaki sprzęt spełni nasze oczekiwania. Nawet używana frezarka cnc nie należy do grupy tanich urządzeń (szczególnie, gdy zależy nam na sprzędzie skrawającym w kilku osiach). Warto więc zacząć od tego, aby inżynierowie produkcji zajęli się opracowaniem specyfikacji, jaką powinno posiadać nowe urządzenie. Istotne jest także to, aby podpunkty na liście podzielić na dwie grupy – konieczne i przydatne. Używany sprzęt ma to do siebie, że został wyprodukowany pod potrzeby innego przedsiębiorstwa, przez co nie zawsze idealnie wpasuje się we wszystkie nasze oczekiwania (szczególnie, gdy są wygórowane). Warto również zbadać, ile kosztuje nowa maszyna o podobnej specyfikacji technicznej i odnosić cenę maszyn do tej kwoty. Jeżeli oferowana przez sprzedawcę cena będzie zbyt niska może (ale nie musi) to oznaczać, że maszyny są w bardzo złym stanie technicznym.

używane frezarki cnc	Warto jednak obejrzeć sprzęt (jeśli mamy taką możliwość) i na podstawie oględzin podjąć odpowiednią decyzję. Zdarza się, ze używane centra obróbcze sterowane numerycznie są wystawione w bardzo atrakcyjnych cenach nie ze względu na ich zły stan techniczny, tylko ze względu na swoje pochodzenie. Zdarza się bowiem, że jakaś firma bankrutuje, zostaje zamknięta lub się przebranżawia, co w ostateczności sprowadza się do tego, że wyprzedaje wszystkie posiadane przez siebie urządzenia. W takim przypadku frezarki, tokarki, gwintownice i inne maszyny są w bardzo dobrym stanie technicznym – wystarczy jedynie dokonać ich przeglądu, wymiany drobnych podzespołów i można rozpoczynać pracę. Jeżeli znalezione przez nas maszyny są oferowane przez jakiś sklep, warto zapoznać się z opiniami na temat ich usług oraz skontaktować się bezpośrednio z oddziałem.

Wiele firm oferuje gwarancję nawet na maszyny używane. Czasami zdarza się, że frezarka CNC, tokarka lub inne urządzenie zostało wcześniej naprawione przez mechanika zatrudnionego przez sklep. Wszystkie te detale mogą mieć wpływ na ostateczną jakość maszyny, dlatego warto wziąć je pod uwagę.

Close Menu